Sänkysi saattaa tehdä sinut sairaaksi – asiantuntija selittää, mistä on kyse

Pitkän päivän päätteeksi kovin moni asia ei ylitä sitä tunnetta, kun saa kivuta omaan, mukavaan sänkyyn.
Sängyssä saattaa kuitenkin piileskellä miljoonia pieniä organismeja, kuten pölypunkkeja, jotka voivat asiantuntijoiden mukaan voivat aiheuttaa erilaisia sairauksia. Patjat, peitot ja tyynyt muuttuvat ihosolujen lähteeksi, mikä edistää pölypunkkien olemassa oloa.
Nämä pienet otukset voivat lisätä riskiä vilustua sekä riskiä erilaisiin allergioihin. Tämän lisäksi petivaatteissa voi olla mikro-organismeja, jotka voivat aiheuttaa tympeitä tauteja flunssasta ruokamyrkytykseen.
Kotihygienian asiantuntija Lisa Ackerley kertoi Daily Mail -lehdelle, kuinka ihmiset voivat tietämättään kärsiä ’sick bed syndromesta’, eli sängystä, joka aiheuttaa sairauksia.
”Ihmisistä irtoaa ihoa puoli unssia viikossa ja suurin osa siitä on sängyssä”, hän sanoi lehdelle.
”Pölypunkit pitävät lämpimistä, kosteista ympäristöistä ja sänky on täydellinen. Ne lisääntyvät siellä, joten niitä on noin 10 miljoonaa per sänky”, Ackerley jatkoi.
Sängystä voi tulla pöpöjen lisääntymiskenttä
Ackerleyn mukaan kahdessa vuodessa 10 prosenttia tyynyn painosta koostuu pölypunkeista ja niiden jätöksistä. Pölypunkit itsessään ovat harmittomia, mutta niiden jätökset ja kehon osat voivat laukaista allergisia reaktioita saaden kehon vapauttamaan histamiineja hyökkäämään allergeenien kimppuun.
Tämä voi aiheuttaa ekseemaa sekä heinänuhaa, ja arvioiden mukaan pölypunkit voivat olla osatekijä jopa 80 prosentilla astmaatikoista. Ackerley myös varoitti, että sängyistä voi tulla lisääntymiskenttä mikro-organismeille, koska ihmiset viettävät paljon aikaa sängyissään ja monet nukkuvat alasti.
”Flunssavirukset voivat selvitä lakanoissa ja ne voivat selvitä jopa pesusta. Norovirusta voi kantaa ilman oireita. Sinulla ei ehkä ole yövaatteita, joten se on helppo siirtää lakanoihin. Ruokamyrkytyksestä kärsivä voi erittää salmonellaa sänkyyn”, Ackerley kertoi.
Ackerleyn mukaan on tärkeää imuroida säännöllisesti, jotta voi estää pölypunkkeja kolonisoitumasta sänkyyn. Hän myös sanoi, että ikkunan jättäminen auki kosteuden poistumiseksi voi auttaa.
Muita apukeinoja pölypunkkeja ja niiden seuraamuksia vastaan on hankkia sänkyyn ja tyynyihin allergiasuojia. Tämän lisäksi Ackerley neuvoi vaihtamaan lakanat säännöllisesti ja pesemään ne tarpeeksi kuumassa vedessä.
Lähde: Daily Mail
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Haistele näitä, jos olet alakuloinen – tulet huomaamaan suuren eron mielialassasi
- Tutkimus: Yksi asuste tekee jokaisesta meistä paremman näköisen – aina!
- Syö tätä ruokaa joka päivä, jos haluat pysyä mahdollisimman nuorekkaan näköisenä
- Tee nämä 7 asiaa ja olet hyvä äiti – saat lapsesi pitämään sinusta
- Onko hyvännäköisten ihmisten elämä helpompaa kuin muiden? Tutkimus selvitti asian
- Laita sitruunoita astianpesukoneeseen – tästä syystä säästät niksin avulla rahaa
- 15 minuutin spagettiateria leviää netissä: Maistuu koko perheelle
- 17-vuotias kuoli traagisesti auto-onnettomuudessa: Poliisi paljasti karmivan kuolinsyyn
- 7 merkkiä, jotka viittaavat siihen, että olet kasvattanut pilalle lellityn lapsen
- Nainen halusi antaa lapselleen erikoisen nimen – tuleva isä loukkaantui suunnattomasti
- Kumppanisi haluaa todennäköisesti erota, jos hän kysyy sinulta yhden näistä 7 kysymyksestä
- Nämä 7 asiaa mies pitää sinulta salassa – ja se on hyvä
- Tämä määrä entisiä petikumppaneita on ”normaali” lukumäärä
- Syö tätä ruokaa joka päivä, jos haluat pysyä mahdollisimman nuorekkaan näköisenä
- 10 huomaamatonta merkkiä kertovat, että mies pettää sinua
- Näitä 5 asiaa sinun ei kannata koskaan kertoa poikaystävälle
- Silmiesi väri kertoo kaiken tämän hyvinvoinnistasi ja alkoholinkulutuksestasi
- 7 ruokaa, jotka sisältävät eniten biotiinia – syö niitä ja saat upeat hiukset sekä kynnet
- 6 nerokasta ja huomaamatonta tapaa syödä joka päivä 500 kilokaloria vähemmän
- 7 merkkiä, jotka viittaavat siihen, että olet kasvattanut pilalle lellityn lapsen